¨¨ÖDEV PAYLAŞIM¨¨
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LİSE-LİSANS-AÇIK ÖĞRETİM-YÜKSEK LİSANS ÖĞERNCİLERİNİN DÖKÜMAN PAYLAŞIM ADRESİ

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

2010 ALES SONBAHAR DÖNEMİ KILAVUZU

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

12010  ALES SONBAHAR DÖNEMİ KILAVUZU Empty 2010 ALES SONBAHAR DÖNEMİ KILAVUZU Ptsi Ekim 18, 2010 9:01 pm

Admin

Admin

2010
AKADEMİK PERSONEL VE
LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ
GİRİŞ SINAVI
(ALES)
SONBAHAR DÖNEMİ KILAVUZU
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi
Ankara
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ile ilgili başvurma, sınav ve sınav
sonuçlarının değerlendirilmesi esaslarını belirlemek üzere T.C. Yükseköğretim Kurulu Öğrenci
Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan bu kılavuzun uygulanması
Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 15.09.2010 tarihli toplantısında kabul edilmiştir.
BAŞVURMA SÜRESİ : 18-28 Ekim 2010
SINAV TARİHİ VE SAATİ : 19 Aralık 2010, 09.30
BAŞVURU HİZMETİ ÜCRETİ : 3,00 TL
SINAV ÜCRETİ : 40,00 TL
YENİ ŞİFRE EDİNME ÜCRETİ : 2,00 TL
DİKKAT: Bu kılavuzda yer alan bütün ücretlere KDV dahildir. Başvurusunu yapmayan, başvurusu
geçersiz sayılan, sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya sınavdan çıkarılan, sınavda
başarı sağlayamayan veya sınavı geçersiz sayılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran,
aynı işlem için birden fazla ödeme yapan adayların ödedikleri ücretler geri verilmez.
Bu kılavuzda yer alan ücretlerin dışında başvuru merkezlerine ve bankalara, başka bir ad
altında herhangi bir ücret ödenmeyecektir.
ADRESİMİZ
Merkezimizi bir bütün olarak ilgilendiren resmî, özel ve genel yazılar için:
ÖSYM Başkanlığı 06538 Bilkent- ANKARA
ÖSYM Internet Adresi:
http://www.osym.gov.tr
Başvurma, sınav ve sınav sonuçları konusunda adaylarca gönderilecek her tür dilekçe için:
ÖSYM Başkanlığı (SHB) 06538 Bilkent- ANKARA
Telefon Numarası:
(312) 298 80 50 (Çok Hatlı Santral)
ÖSYM Ankara Bürosu:
Çetin Emeç Bulvarı 1290. Sokak No:2
06460 Yukarı Öveçler- ANKARA
ÖSYM İstanbul Üsküdar Bürosu:
Hakimiyet-i Milliye Cad. No: 47/A Üsküdar-İSTANBUL
DİKKAT: Bu kılavuzda yer alan kurallar, Kılavuzun yayım tarihinden sonra yürürlüğe girebilecek
yasama, yürütme ve yargı organları ile Yükseköğretim Kurulu kararları gerekli kıldığı takdirde
değiştirilebilir. Böyle durumlarda izlenecek yol, ÖSYM tarafından belirlenir ve kamuoyuna duyurulur.
İ Ç İ N D E K İ L E R
Sayfa
1. GENEL BİLGİLER, TEMEL İLKE VE KURALLAR ........................................ 1
2. BAŞVURMA ................................................................................................................. 3
2.1 Başvurma İşlemi ...................................................................................................... 3
2.2 Başvurma İşleminin Tamamlanması ........................................................................ 5
2.3 İnternet Erişim Şifresi Bilgisi ................................................................................ 7
2.4 Başvurusu Geçerli Adaylara Gönderilecek Belgeler ............................................... 8
3. SINAV .......................................................................................................................... 8
3.1 Sınavın Kapsamı ...................................................................................................... 8
3.2 Sınava Girerken Adayın Yanında Bulundurması Gereken Belgeler ....................... 8
3.3 Sınavın Uygulanması ............................................................................................... 9
3.4 Sınavda Uyulması Gereken Kurallar ....................................................................... 9
3.5 Puanlama .................................................................................................................. 10
3.6 Sınav Sonuçlarının Bildirilmesi ............................................................................... 10
TABLO-1. Mezun Olacağı/Olduğu Üniversite ................................................................. 11
TABLO-2. Mezun Olacağı/Olduğu Lisans Programı ..................................................... 15
GENEL AMAÇLI DİLEKÇE ÖRNEĞİ
ADAYLAR TARAFINDAN ÖSYM’YE GÖNDERİLECEK DİLEKÇELER
İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR
SINAV ÜCRETİNİN YATIRILACAĞI BANKALAR
1
1. GENEL BİLGİLER, TEMEL İLKE VE KURALLAR
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES):
• 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun
Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim
kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim
öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen
atamalarda,
• ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,
• yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde
ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.
Sınavda alınan puanlar, adaylara Sınav Sonuç Belgesiyle duyurulacak ve istenildiğinde yukarıda
sayılan amaçlar için ilgili kurumlara adaylar tarafından verilecektir.
Bu kılavuz, sınava başvurma, sınavın uygulanması ve sınav sonuçlarının değerlendirilmesi
esaslarını kapsamaktadır.
1.1 Sınav, yılda iki kez, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılacaktır.
1.2 Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler
ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.
1.3 Sınavda sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulanacaktır. Sınav saat 09.30'da başlayacak
ve cevaplama süresi 180 dakika (3 saat) olacaktır. Bişkek'te sınav Türkiye saatiyle 09.30'da
başlayacaktır.
1.4 Bu sınavın sonuçları, yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir.
1.5 Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve
eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen
atanabilmek için, alanındaki puan türünde yüz üzerinden yetmiş puan alan adaylar başarılı
sayılırlar. Başarılı olan adaylar, “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen
veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezî Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul
ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”te belirtilen genel ve özel şartları taşımaları hâlinde giriş
sınavlarına başvurabilirler.
Doktora veya sanatta yeterlik derecesine sahip olanlar, Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık
Eğitimi Yönetmeliği hükümlerine göre uzmanlık eğitimini tamamlayanlar, meslek
yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen uzmanlık alanlarına atanacaklar, bu
Yönetmelik yürürlüğe girdiği tarihte yükseköğretim kurumlarında bu kadro unvanlarında
çalışmakta olanlar ile yükseköğretim kurumlarından ayrılan öğretim elemanlarının çalışmakta
oldukları yükseköğretim kurumlarında veya başka yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı
kadrolarına başvurularında, merkezî sınav; meslek yüksekokullarının öğretim elemanı kadrolarına
başvurularda ise yabancı dil şartı aranmaz.
1.6 Bütün yükseköğretim kurumları lisansüstü programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme
işlemlerinde bu sınavın sonuçlarını kullanacaklardır. Adayların sınavdan, başvurduğu lisansüstü
programın puan türünde en az 55 (lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlik programına
başvuracaklar için 70) puan almaları gerekmektedir. Yükseköğretim kurumları lisansüstü
programlarına öğrenci seçiminde sınav puanının, % 50'den az olmamak koşuluyla, ne kadar
ağırlıkla değerlendirmeye alınacağını adaylara duyuracaklardır. Yükseköğretim kurumları seçme
işlemlerinde sadece bu puanlardan yararlanabilecekleri gibi, bu puanları ön eleme amacıyla veya
kendi yapacakları sınavın bir parçası olarak da kullanabileceklerdir.
Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora
öğrencilerinden ALES'e girmiş olma koşulu aranmaz, ALES sonuçları değerlendirmeye tabi
tutulmaz.
2
1.7 Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla, lisansüstü
öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları
kullanılacaktır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava
girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkânlarıyla yurt dışında
lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır.
1.8 Bazı kamu kurum ve kuruluşları, yurt dışında lisansüstü öğrenim görecek öğrencilere burs verirken
bu sınavın sonuçlarından yararlanmaktadırlar. Yurt dışındaki öğretim kurumları lisansüstü öğrenim
görmek üzere kendilerine başvuran adaylardan ülkemizde yapılmış bir sınavın sonuçlarını da
istedikleri takdirde, adaylar bu sınavın sonuç belgelerini bu kurumlara verebileceklerdir.
1.9 Yurt içindeki ve yurt dışındaki kurumlar istedikleri takdirde amaçları doğrultusunda bu sınavın
sonuçlarını kullanabilirler.
1.10 Sınav, 81 il merkezi ile Lefkoşa ve Bişkek'te yapılacaktır.
1.11 Sınavda çoktan seçmeli sorulardan oluşacak testler uygulanacak, cevaplar cevap kâğıdına
işaretlenecek, cevap kâğıtları ÖSYM'de optik okuyucularla okunacak ve bilgisayarla
değerlendirilecektir. Soru kitapçığı üzerindeki işaretlemeler dikkate alınmayacaktır.
Sınav sonuçları, adayların adreslerine postalanacaktır.
1.12 Bir adayın sınavının geçerli sayılarak cevap kâğıdının değerlendirilebilmesi için,
sınava, Sınava Giriş ve Kimlik Belgesinde yazılı olan salonda girmesi ve sınavda bu belgeyi
görevlilere teslim etmiş olması,
kopya eylemine karışmamış olması,
cevap kâğıdına T.C. Kimlik Numarasını doğru olarak yazıp kodlaması,
kullandığı soru kitapçığının türünü cevap kâğıdına doğru olarak işaretlemiş olması,
cevaplarını soru kitapçığına değil, cevap kâğıdına işaretlemiş olması,
soru kitapçığını ve cevap kâğıdını eksiksiz olarak sınav görevlilerine teslim etmesi,
diğer sınav kurallarına uyması (Bk. 3.4)
zorunludur. Bu kurallara uymayan adayların sınavları iptal edilir.
1.13 Başvurusunu yapmayan, başvurusu geçersiz sayılan, sınava girmeyen veya giremeyen, sınava
alınmayan veya sınavdan çıkarılan, sınavda başarı sağlayamayan veya sınavı geçersiz sayılan, ücret
gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran, aynı işlem için birden fazla ödeme yapan adayların
ödedikleri ücretler geri verilmez. Adaylardan alınan sınav ücretleri gelecek dönemlere devredilmez.
1.14 Sınava başvuran adaylardan Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi eline geçmeyenler veya belgesini
kaybedenler, sınavın yapılacağı hafta içerisinde perşembe gününden itibaren illerde bulunan
ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri veya ÖSYM Bürolarından bu belgelerini hiç bir ücret
ödemeden çıkartabilirler. Bu belge sadece adayın kendisine, vekiline (noter onaylı vekaletname
ibraz eden) veya birinci derece yakınlarına (anne, baba, kardeş, eş ve çocuk) kimlik kontrolü
yapılarak elden verilir.
1.15 Sınav Sonuç Belgesini yeniden çıkarmak isteyen adaylar, bu kılavuz ekindeki "Genel Amaçlı
Dilekçe Örneği"ni veya fotokopisini kullanarak ÖSYM'ye başvurabilirler. Bu dilekçenin işleme
konabilmesi için adayların, ÖSYM'nin T.C. Ziraat Bankası Güvenevler-Ankara Şubesindeki
6032068-5001 numaralı hesabına 3,00 TL yatırmaları ve bu ücreti yatırdıklarını gösteren banka
dekontunun fotokopisini dilekçelerine eklemeleri gerekir. Bu belge, sadece adayın kendisine,
vekiline (noter onaylı vekaletname ibraz eden) veya birinci derece yakınlarına (anne, baba, kardeş,
eş ve çocuk) kimlik kontrolü yapılarak elden verilir. Ayrıca, aday tarafından alınmış evrak referans
numarasının belirtilmesi koşuluyla müracaat eden kişiye ücreti karşılığında elden verilir.
1.16 Sınav sonuçlarının incelenmesini isteyen adaylar, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren en geç 30
gün içinde, bu kılavuz ekindeki "Genel Amaçlı Dilekçe Örneği" veya fotokopisi ile ÖSYM'ye
başvurabilirler. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak Biriminin adayın dilekçesi üzerine bastığı tarih
damgası ve numara esas alınır. Bu adayların inceleme masrafları karşılığı, ÖSYM'nin T.C. Ziraat
Bankası Güvenevler-Ankara Şubesindeki 6032068-5001 numaralı hesabına 5,00 TL yatırmaları ve
3
bu ücreti yatırdıklarını gösteren banka dekontunun fotokopisini dilekçelerine eklemeleri gerekir.
Sınav evrakı ÖSYM'de sınav tarihinden itibaren 100 takvim günü saklandıktan sonra imha edilir.
Merkezimizde bulunan her türlü sınav evrakının aslı, yargı organlarının aksi kararları olmadıkça,
aday dahil hiçbir kişi ya da kuruma gösterilmez veya verilmez.
1.17 Engelli adayların, bu durumlarını gösteren sağlık kurulu raporunu, Aday Bilgi Formuna ekleyerek
başvuru sırasında başvuru merkezi görevlisine teslim etmeleri gerekmektedir. Başvurusunu internet
aracılığıyla kendisi yapacak olan adayların da sağlık raporunu başvuru süresi içerisinde, Aday Bilgi
Formu veya bu kılavuzdaki "Genel Amaçlı Dilekçe Örneği" ekinde ÖSYM'ye ulaştırmaları
gerekmektedir. Okuyamayacak derecede görme engelli olan adaylara karmaşık şekillere dayalı
sorular sorulmayacak, bu adaylar ile ellerini kullanamayan adaylara okuyucu/işaretleyici
verilecektir. Engelli olarak sınava girecek adayların Sınava Giriş ve Kimlik Belgesinde “Engelli
Salonu” yazılı olacaktır.
1.18 Adayların Merkezimizle yapacakları bütün yazışmalarda, bu kılavuzdaki Genel Amaçlı Dilekçe
Örneği kullanılmalıdır. Dilekçe üzerindeki bütün bilgi alanlarının doldurulması zorunludur.
Dilekçe üzerindeki bilgileri eksik olan adayların dilekçeleri işleme kesinlikle konmayacaktır.
Adayların dilekçelerinin aslını Merkezimize ulaştırmaları gerekmektedir. Merkezimize faksla veya
e-posta yoluyla ulaştırılan dilekçeler kesinlikle işleme konulmayacaktır. Adaylar, sınava başvuru
işlemi tamamlandıktan sonra, kimlik bilgileri değişikliği, adres değişikliği vb. değişiklik isteklerini
Merkezimize dilekçe ile bildirmeyeceklerdir. Bu bilgilerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar
değişikliği, internet sayfasındaki açıklamalar doğrultusunda, ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr
internet sayfasında bulunan ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden kendileri yapacaklardır.
2. B A Ş V U R M A
2.1 BAŞVURMA İŞLEMİ
Başvurular elektronik ortamda alınacaktır. Bu konuda adayların izleyeceği yol aşağıda maddeler
hâlinde açıklanmıştır:
a) Kılavuz ile Aday Bilgi Formunun edinilmesi
Sınava girmek isteyen adaylar, 2010-ALES Sonbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Bilgi
Formuna, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden
ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.
b) Başvuruların nasıl yapılacağının belirlenmesi
Başvurular aşağıda belirtildiği şekilde yapılacaktır:
Son iki yıl içinde (2008, 2009) yapılan ALES sınavlarına başvuru merkezi aracılığıyla
başvurmuş olan adaylar, 2010-ALES Sonbahar Dönemi başvurularını isterlerse bireysel olarak
internet aracılığıyla, isterlerse diledikleri bir başvuru merkezine başvurarak yapabilirler (Son
iki yıl içinde yapılan ALES sınavlarına başvuru merkezi aracılığıyla değil internet üzerinden
bireysel olarak başvuran adaylar, 2010-ALES Sonbahar Dönemi başvurularını tekrar internet
üzerinden bireysel olarak yapamazlar. Bu adayların başvurularını başvuru merkezinden
yaparak başvurudaki fotoğraflarını yenilemeleri gerekmektedir.).
Son iki yıl içinde yapılan ALES sınavlarına başvurmamış adaylar başvurularını
başvuru merkezleri aracılığıyla yapacaklardır (Başvuru merkezleri ÖSYM'nin
http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğrenilebilir.).
c) Başvurma için randevu alınması
Başvurusunu başvuru merkezinde yapacak adayların, başvuru merkezinden sınava başvurma
süresi içerisinde, randevu almaları gerekir. Randevunun, başvurunun yapılacağı başvuru
merkezinden alınması zorunludur. Randevu, adayın bir yakını tarafından da alınabilir.
d) Sınav ücretinin yatırılması
Bütün adaylar 40,00 TL olan sınav ücretini başvurudan önce ilgili banka şubelerine
yatıracaklardır. Adayların, sınav ücretini yatırmaları için kılavuzun arka sayfasında belirtilen
banka şubelerinden birine gidip sınavın adı, T.C. Kimlik Numarası ile ad ve soyadı bilgilerini
4
vermeleri yeterli olacaktır. Uyruğu T.C. olmayan adaylar ÖSYM'nin internet sayfasındaki
"Y.U. Numarası Edin" başlıklı alandan aldıkları numarayı, T.C. Kimlik Numarası olarak
kullanacaklardır. Adaylar, sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunu almayı
unutmamalıdırlar.
KKTC’DEN BAŞVURAN ADAYLAR
Sınava KKTC’den başvuracak olan adaylar, KKTC ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticiliğine
başvurarak sınav ücretini yatıracakları banka hesap numarasını öğrenecekler, sınav ücretini bu
banka hesap numarasına yatıracaklar, başvurularını Sınav Merkezi Yöneticiliğine
yapacaklardır. Bu adaylar internet üzerinden bireysel başvuru yapamayacaklardır. Başvuruda
banka dekontunun bir örneğini Başvuru Merkezine vereceklerdir.
e) Aday Bilgi Formunun Doldurulması
Aday Bilgi Formundaki bilgi alanlarının doldurulmasına ilişkin açıklamalar aşağıda sırasıyla
verilmiştir. Bu açıklamalar dikkatle okunduktan sonra yazma işlemine geçilmelidir. Yapılacak
yanlışlıklardan doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaylara aittir. Formun doldurulması,
başvuru işleminin kolay ve yanlışsız yapılmasına yardımcı olacağı için bu forma yazılan
yazının okunaklı olması gereklidir. Form dolma kalem veya tükenmez kalemle
doldurulacaktır.
Formdaki kimlik ile ilgili bilgi alanlarına, adayın nüfus cüzdanında yer alan bilgiler değiştirilmeden,
kısaltma yapılmadan büyük harflerle yazılacaktır.
1. T.C. KİMLİK NUMARASI
T.C. vatandaşları bu bilgi alanına 11 rakamdan oluşan T.C. Kimlik Numarasını yazacaklardır.
K.K.T.C. uyruklu, yabancı uyruklu ve uyruksuz adaylar T.C. Kimlik Numarası yerine
kullanacakları 11 rakamdan oluşan tanıtım numarasını edinmek için ÖSYM internet sayfasındaki
"Y.U. Numarası Edin" başlıklı alana kendilerinden istenen bilgileri girecekler ve böylece oluşan
numarayı Aday Bilgi Formuna yazacaklardır.
2. ADI
3. SOYADI
4. BABA ADI
5. ANNE ADI
6. DOĞUM TARİHİ
7. CİNSİYETİ
8. DOĞUM YERİ
9. NÜFUSA KAYITLI OLDUĞU İL/İLÇE
10. UYRUĞU
T.C. uyruklular, Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçıları (Pembe
Kart sahipleri) ve Bulgaristan'dan göç yoluyla gelmiş Türk soylular "TC" seçeneğini
işaretleyeceklerdir. Birden fazla uyruğu olan adaylar bu alanda birden çok seçeneği
işaretleyebilirler. Yabancı uyruklular, hiçbir devletin uyruğunda olmayanlar ve mülteciler "Yabancı
Uyruklular" seçeneğini işaretleyeceklerdir.
11. MEZUN OLACAĞI/OLDUĞU ÜNİVERSİTE
Bu alana, mezun olunacak/olunan üniversitenin adı ve Tablo-1'deki kodu yazılacaktır.
12. MEZUN OLACAĞI/OLDUĞU LİSANS PROGRAMI
Bu alana, mezun olunacak/olunan lisans programının adı ve Tablo-2'deki kodu yazılacaktır.
Yükseköğretim programı adlarında yıldan yıla değişiklik olabilmektedir. Bu nedenle adayların
kendi mezuniyet programlarına en yakın programı yazıp kodlamalarında yarar bulunmaktadır.
Mezuniyet programının adını bu tabloda bulamayan adaylar "Diğer" kodunu işaretleyeceklerdir.
5
13. SINAV MERKEZLERİ
Sınav merkezleri ve kodları, "Sınav Merkezleri ve Kodları" listesinde gösterilmiştir. Adaylar, Aday
Bilgi Formunun bu alanına sınava girmek istedikleri sınav merkezlerinin adını ve kodunu istek
sırasına göre yazacaklardır. Sınava girmek istediği merkezi yazmayan adaylar, herhangi bir sınav
merkezine atanırlar. Adayların atandıkları sınav merkezleri değiştirilemez. ÖSYM gerektiğinde,
listede yazılı merkezlere ek olarak yeni sınav merkezleri açabilir veya listede yazılı sınav
merkezlerinden bazılarını iptal edebilir. Kapasitesi dolmuş veya iptal edilmiş sınav merkezlerini
isteyen adayların bir kısmı, kapasitesi dolmamış sınav merkezlerine atanır. Böyle durumlarda
adayın sınava gireceği yeri saptama yetkisi Merkezimize aittir. ÖSYM gerekli olduğu hallerde
adayı tercih ettiği sınav merkezlerinden farklı bir sınav merkezine atayabilir.
14. SINAVA GİRİŞ AMACI
Bu bilgi alanında sınava giriş amacını belirten bir seçenek işaretlenecektir.
15. YAZIŞMA ADRESİ
Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi ile Sınav Sonuç Belgesi bu adrese postalanacağından adresin doğru
ve eksiksiz olması önem taşımaktadır. Adres yurt dışındaysa il trafik kodu yerine KKTC için 90,
yurt dışı için 91 yazılacaktır.
16. EV/İŞ TELEFON NO
CEP TELEFON NO
17. E-POSTA ADRESİ
E-posta adresi yoksa bu alan boş bırakılacaktır.
2.2 BAŞVURMA İŞLEMİNİN TAMAMLANMASI
a) Başvuru merkezinde yapılacak başvurular
Randevu alınan günde başvuru merkezine gidildiğinde;
• Aday Bilgi Formunun eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş olması,
• sınav ücretinin bankaya yatırılmış olması
gerekir. Ayrıca adayların,
• fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de
yanlarında bulundurmaları gerekir.
Başvuru merkezi görevlisi tarafından Aday Bilgi Formundaki bilgilerle birlikte adayın web kamerayla
çekilecek fotoğrafı da elektronik ortama aktarılacaktır. Bu fotoğraf cepheden, adayı kolaylıkla tanıtabilecek
şekilde çekilmiş bir fotoğraf olmalıdır. Sınav günü bu fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi tanınmada
önemli rol oynayacak görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır. Sınav günü, Salon
Başkanının, fotoğraftan adayın kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayabileceği
göz önünde tutulmalıdır.
Başvuru merkezi görevlisi adayın bilgilerini ve fotoğrafını elektronik ortama aktardıktan sonra yazıcıdan
alacağı "2010-ALES Sonbahar Dönemi Başvuru Kayıt Bilgileri" adlı belgeyi kontrol etmesi için adaya
verecektir. Aday bu belgeyi kontrol edecek, bilgiler doğru ise belgeyi imzalayıp görevliye onaylaması için
geri verecektir. Onaylanmış fotoğraflı belge görevliden alınmalı ve sınavın bütün aşamalarında gerekli
olacağından saklanmalıdır.
Başvuruda 3,00 TL olan Başvuru Hizmeti Ücreti de adaylar tarafından ödenecektir.
6

DEVAMI İÇİN;
http://www.osym.gov.tr/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF8DF7C92FCA5B4D057D613C9D5D821A1A

https://yardimci.forumdizini.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]